Potřebujete poradit? Kontaktuje nás na Tel.: +420 608 548 103 , E-mail.: petras@zimni-zahrada.net

test inner page

Konstrukční materiály

V součastnosti se pláště zimních zahrady vyrábí výhradně z těchto materálů: Plast, hliník, dřevo, případně se tyto materiály doplňují povrchově upravenými ocelovými výztuhami. Každý materiál má své přednosti i nevýhody.

Plast

Cenově dostupný materiál, větší pohledové šířky profilů, omezení velikosti jednotlivých otvíravých prvků. Plastové střechy pouze do 1,5 m délky nosníků, delší jsou tvořeny hliníkovými profily. Prostudujte si další informace o plastovém materiálu.

Hliník

Cenově náročnější provedení než plast. Lze konstruovat větší prosklené plochy a otvíravé části. Lze odsunout až 2/3 stěny (izolované systémy) nebo 3/4 stěny (neizolované systémy). Menší pohledové šířky profilů než u plastu. Hliníková konstrukce přináší také další výhody.

Dřevo

Cenově dostupné provedení, vyniká nenahraditelnou estetikou přírodního materiálu, v kombinaci s případným hliníkovým opláštěním i bezúdržbovým provedením. Dřevěné hranoly (smrk, modřín, dub apod.) v nejvyšší kvalitě, u obvodových stěn v tvarostálem provedení lepeného hranolu (tzv. eurookna).

Dřevo-hliník

Unikátní dřevo-hliníkový systém, který kombinuje přírodní krásu dřeva v interiéru s moderním hliníkovým opláštěním v exteriéru.dostupném dřevěném materiálu.

Možnosti otevírání

V rámci moderních řešení zimních zahrad představujeme otevírací a sklopné dveře s vynikající tepelnou izolací, dostupné v materiálech jako plast, hliník či dřevo. Kromě toho nabízíme větrací lichoběžníková okna na boční stěně s možností mechanického či elektrického ovládání. Pro ty, kteří hledají elegantní a praktické řešení, máme v nabídce posuvné dveře s bezbariérovým provedením a celoposuvné vícedílné stěny s hliníkovými profily. Všechny naše produkty kombinují estetiku s funkcionalitou, aby vaše zimní zahrada byla nejen krásná, ale také praktická.

Otevírací a sklopné dveře

 • lze realizovat ve všech materiálech (plast, hliník, dřevo)
 • výborně tepelně izolované
 • cenově dostupné
 • lze realizovat i s otevíráním směrem ven
 • lze realizovat i s nízkým prahem
Animace - Otevírací a sklopné dveře

Větrací lichoběžníkové okno na boční stěně

 • lze realizovat ve všech materiálech (plast, hliník, dřevo)
 • výborně tepelně izolované
 • cenově dostupné
 • lze ovládat mechanicky /klika, pákový otvírač) nebo elektricky
Animace - Větrací lichoběžníkové okno na boční stěně

Posuvně - sklopné dveře

 • pohybem kliky se dveře nejdříve sklopí, vyjedou na kolejnici, po které zajedou za pevný díl
 • lze realizovat ve všech materiálech (plast, hliník, dřevo)
 • výborně tepelně izolované
 • max. rozměr: 1-3m x 2-4m (šířka, výška)
 • práh 8 cm
Animace - Posuvně - sklopné dveře

Posuvné dveře

 • lze realizovat ve všech materiálech (dřevo, plast, hliník)
 • bezbariérové provedení (práh utopený v podlaze)
 • největší možná křídla ze všech systémů, v hliníkovém a dřevěném provedení lze vyrobit křídla o rozměrech: 250 cm x 270 cm (šířka, výška)
 • tepelně zaizolované
Animace - Posuvné dveře

Celoposuvná vícedílná stěna

 • nezaizolované hliníkové profily
 • prahová kolejnice 3cm
 • možnost posuvu až 4 křídel na každou stranu
 • cenově příznivé
Animace - Celoposuvná vícedílná stěna

Tvary zimních zahrad

Pultová

Pro zimní zahrady nejčastěji realizovaný typ střechy. Tvarově se hodí k většině domů. Půdorysnou základnu tvoří obdélník. Výhodami jsou:

 • rychlá montáž
 • možnost navržení rozměrných posuvných stěn
 • možnost zastínění střechy posuvnými systémy nebo střešními okny

Cenově nejvýhodnější poměr - objem zahrady vs. pořizovací cena.
Doporučený sklon 7°-30°.

Pyramida

Pyramidové řešení střechy se používá tam, kde je vhodné aby byl vrchol střechy pouze v jednom bodě. Na bazény se často používá sedlová s pyramidou apod. Tato konstrukce se nepoužívá tak často jako pultová střecha nebot jde o realizačně náročnější (nákladnější) provedení.

Pultová

Pyramida

Pultová s pyramidou

Pyramida kolem rohu

Sedlová

Sedlová s pyramidou

Z rohu

Trapézová

Zasklívací materiály

Zasklení poskytuje zimní zahradě především pocit interiérového prostoru, který je maximálně propojený s exteriérem. V součastnosti se používají téměř výhradně materiály s dostatečnou tepelnou izolací at už se jedná o izolační dvojskla, nebo komorové polykarbonátové desky.

Provedení střechy

Střecha dělá zimní zahradu zimní zahradou. Skládá se z nosníků a zasklení. Klasickým zasklívacím materiálem je sklo. Dalším materiálem často používaným k zasklení je polykarbonát. Polykarbonát je často využívaná alternativa zejména vzhledem k cenové dostupnosti.

Nosníky jsou hliníkové s případnými výztuhami, dle požadavků s odděleným tepelným mostem nebo bez, případně dřevěné z konstrukčních hranolů.

Nejdůležitějším požadavkem střech je jejich bezpečnost. Při použití dvojskel je dolní sklo vždy s bezpečnostní fólií, která zabrání při případném rozbití propadnutí skla do interiéru, horní sklo je často pro větší odolnost zesílené a kalené.

Výhody celoprosklených bezrámových posuvných stěn

 • Chrání prostory před nepříznivým počasím
 • Bezpečně uzavřou požadovaný prostor
 • Zasklený prostor lze plně otevřít (odsunou se a poskládají)
 • Žádné svislé pohledové sloupky
 • MOŽNÉ BEZBARIÉROVÉ PROVEDENÍ (systémové zapuštění spodní kolejnice do podlahy)
 • Všechny mechanismy jsou skryté (žádné pomocné profily čnící do prostoru)
 • Lze vyrobit až 3 m vysoké stěny

Nevýhody celoprosklených posuvných stěn

 • Jednoduché zasklení (nejsou vhodné do vytápěných prostor)

Prosklené posuvné stěny jsou výrobek, který umožní uzavřít rekreační prostor. Prosklené stěny zároveň neruší svým vzhledem, neboť jsou dokonale bezrámové. Hodí se všude tam, kde máte posezení, jež je vhodné ochránit před nepříjemným větrem. Jejich unikátní vlastností je, že pokud potřebujete, jednoduše je poskládáte a získáte tím téměř kompletně otevřený otvor

Navíc je možné spodní kolejnici, která je tvořena jediným útlým profilem kompletně zapustit do dlažby a tím získat nepřekonatelný komfort bez prahového provedení.

Díky použití bezpečnostních skel lze vyrobit až 3 m vysoké stěny. Mezi jednotlivými křídly je průhledné plastové těsnění. Bezrámové posuvné stěny jsou tvořeny jednoduchým sklem a proto nejsou vhodné pro vytápěné prostory.

Výhody rámových prosklených posuvných stěn

 • Jednoduché ovládání
 • Lze montovat do stávajících pergol
 • Výška až 270 cm
 • Lze odsouvat všechna křídla
 • Výhodná cena
 • možnost zasklení izolačním 2sklem
 • Lmožnost zámků jednostranných i dvoustranných

Rámové posuvné stěny ochrání rekreační prostor před nepřízní počasí. Jsou určeny pro uzavření teras, balkonů, pergol apod. Křídla jsou tvořeny neizolovanými hliníkovými profily a zasklena buď běžným, nebo bezpečnostním sklem. Podle počtu křídel je dole přiznaná 2 až 5-kolejnice vysoká 24-30 mm. Pro svou jednoduchost, cenovou dostupnost, nenáročnost na údržbu, odolnost, bezporuchovost a toleranci k stavebním dilatacím používáme často rámové posuvné systémy jako stěny studených zimních zahrad, případně jako dodatečné zasklení stávající dřevěné pergoly.

Ochrana dveřního prostoru

Zádveří louží k ochraně dveřního prostoru před povětrnostními vlivy. Může být uzavřené, nebo částečně otevřené. Většinou se realizuje z vyztužených plastových profilů (výhodná cena) a polykarbonátového zastřešení na hliníkových povrchově upravených profilech.

Každá zimní zahrada by měla mít možnost dostatečného zastínění. U jižně a západně orientovaných zahrad, je to nezbytné. Jinak by se zahrada změnila zejména za slunných jarních až podzimní dní v nepoužitelný přehřátý prostor. Dle umístění stínění existují 2 základní druhy stínění: Venkovní a vnitřní

VNITŘNÍ STÍNĚNÍ

Vnitřní stínění má menší účinnost (přibližně 50%). K systémům vnitřního zastínění patří žaluzie vertikální či horizontální, roletky, rohože apod.

Interiérové stínící látkové roletky

Jsou vhodné pro stínění prosklených posuvných stěn. Mimo jejich funkčnost plní také vlastnost dekorativní. Roletky značky ROLUX dodáváme v široké škále barev a typů látek. Každý zákazník si tak dokáže sladit roletky s interiérem svého domova.

Roletky z textilie

Jsou snadno aplikovatelné do okenních křídel, do rámů, na zeď i na strop. K ovládání textilních roletek slouží řetízkový nebo pružinový systém. Namontováním vodící lišty lze předejít nežádoucímu pohybu do stran.

VENKOVNÍ STÍNĚNÍ

Venkovní stínění je účinnější, ale i cenově několikanásobně nákladnější . Cena je samozřejmě dána náročnější konstrukcí venkovních rolet nebo markýz, které musí odolávat povětrnostním vlivům

Moderní roletové systémy

Mají lamely vyrobeny z ze silnostěných hliníkových pásů, vyznačují se vysokou pevností, stabilitou a barevnou stálostí. Mají solidní izolační vlastnosti . Většinou se ovládají motoricky, ale lze je ovládat i ručně. Účinnost stínění těchto systémů je téměř 100%. U pultových střech lze použít i na zastínění střechy.

MARKÝZY

Markýzy jsou dalším možným externím zastíněním. Jsou buď samonosné nebo na kolejnicích uložených na konstrukci zimní zahrady. Lze vybírat z široké škály látek a vhodně tak doplnit celkový vzhled fasády.

Barevné provedení

Je standardně bílé (RAL 9016), na přání za příplatek také v jiných odstínech RAL. Použité práškové laky jsou odolné povětrnostním vlivům. Všechny kovové dílce jsou korozivzdorné.

Verze KOMBI - SOLARTECHNIK

(šikmá + svislá) s variabilními klouby se vyrábí do šířky 4000 mm a celkový výsun 6000 mm. Maximální plocha je 21 m². KOMBI verzi lze vyrobit do šíře až 8000 mm, ale tak, že jeden motor ovládá přes spojku dvě pole vedle sebe. Maximální plocha je 42 m².

Markýza - verze KOMBI

Verze ŠIKMÁ-SOLARTECHNIK

Vyrábí se do šířky 4500 mm s potahem SOLTIS (maximální plocha 20 m²) a do 5000 mm s ACRYL textilií (maximální plocha 25 m²), s výsunem do 6000 mm jako jednopolové. Jako dvoupolové se spojovacím dílem a jedním motorem se vyrábí do šíře 9000 mm a maximální plochy 40 m² (SOLTIS), resp. 50 m² (ACRYL

Markýza - verze SOLARTECHNIK

EXTERNÍ ŽALUZIE

Další možností venkovního zastínění jsou externí žaluzie. Jejich výhodou je možnost natočení tak, aby zabraňovaly vstupu slunečního záření, ale zároveň propouštěly světlo. Nejdou ovšem použít na střechu.

Vylepšete svůj venkovní prostor s našimi prvotřídními přístřešky a střechami u domu!

Naše konstrukce jsou vyrobeny z kvalitního hliníku, což zajišťuje dlouhou životnost a minimální údržbu.

Máte na výběr z dvou typů zasklení:

 • dutinový polykarbonát
 • bezpečnostní zasklení

Oba materiály s UV filtrem pro extra ochranu. Nabízíme designové možnosti s obloukovou střechou pro elegantní vzhled nebo s pultovou střechou pro moderní a funkční estetiku

Naše přístřešky a střechy mohou být postaveny přímo u vašeho domu nebo jako samostatně stojící konstrukce.

Poskytneme vám ideální řešení, které spojí funkčnost s estetikou, a to vše s garancí vysoké kvality a odolnosti.

Nabízime zasklení pergol posuvným systémem. Ten chrání před větrem a deštěm a výrazně tak prodlouží sezónní používání vaší pergoly. Systém lze z větší části odsunout (např. 3/4), takže přes léto budete mít v pergole stejné klima jako dosud. Zasklíváme jak stávající dřevěné, tak stávající kovové pergoly. A to mezi stojky, případně kvůli vzpěrám zvenku nebo zevnitř.

RÁMOVÉ ZASKLENÍ

Rámové posuvné stěny
 • Výhodná cena
 • Možnost zasklení izolačním 2sklem
 • Jednoduché ovládání
 • Lze montovat do stávajících pergol
 • Výška až 270 cm
 • Lze odsouvat všechna křídla
 • Možnost zámků jednostranných i dvoustranných

Rámové posuvné stěny poskytují ochranu rekreačním prostorům, jako jsou terasy, balkony, pergoly a podobně, před nepříznivými vlivy počasí. Stěny jsou konstruovány z neizolovaných hliníkových profilů, což jim dodává odolnost a dlouhou životnost. Zasklení je možné provést běžným či bezpečnostním sklem.

Stěny jsou navrženy tak, aby byly flexibilní v počtu křídel, které se pohybují po 2 až 5-kolejnicovém systému vysokém 24-30 mm. Toto řešení umožňuje jednoduché a plynulé otevírání či zavírání.

Pro svou jednoduchost, cenovou dostupnost, nenáročnost na údržbu, odolnost, bezporuchovost a toleranci k stavebním dilatacím používáme často rámové posuvné systémy jako stěny studených zimních zahrad, případně jako dodatečné zasklení stávající dřevěné pergoly.

BEZRÁMOVÉ ZASKLENÍ

Celoprosklene bezrámové posuvné stěny
 • Žádné svislé pohledové sloupky
 • Jednoduché zasklení, nejsou vhodne pro vytápěné prostory
 • Bezpečně uzavřou požadovaný prostor
 • Zasklený prostor lze plně otevřít (odsunou se a poskládají)
 • Lze vyrobit až 3 m vysoké stěny
 • MOŽNÉ BEZBARIÉROVÉ PROVEDEN
 • Všechny mechanismy jsou skryté

Prosklené posuvné stěny jsou výrobek, který umožní uzavřít rekreační prostor. Prosklené stěny zároveň neruší svým vzhledem, neboť jsou dokonale bezrámové. Jejich unikátní vlastností je, že pokud potřebujete, jednoduše je poskládáte a získáte tím téměř kompletně otevřený otvor.

Navíc je možné spodní kolejnici, která je tvořena jediným útlým profilem kompletně zapustit do dlažby a tím získat nepřekonatelný komfort bezprahového provedení.

Díky použití bezpečnostních skel lze vyrobit až 3 m vysoké stěny. Mezi jednotlivými křídly je průhledné plastové těsnění. Bezrámové posuvné stěny jsou tvořeny jednoduchým sklem a proto nejsou vhodné pro vytápěné prostory.

Sklo je klasický zasklívací materiál. Jaké vlastnosti má jednoduché běžné zasklení není nutné rozebírat, existuje však několik možných úprav, které sklo vylepšují na požadované vlastnosti. V první řadě je to technologie izolačních dvojskel, která podstatně vylepšuje izolační vlastnosti zasklení a dnes již nahradila jednoduché zasklení, které se používá pouze pro aplikace, kde nejsou žádné požadavky na izolaci. V současnosti není výjimkou ani izolační trojsklo do obvodových stěn celoročně obývaných zahrad.

Výhody izolačních trojskel

V dnešní době, kdy již nejsou pořizovací náklady na izolační trojsklo tak velké jako v dobách kdy bylo novinkou, se vyplatí uvažovat o jeho pořízení. Jeho objektivní výhodou je nižší únik tepla přes zasklení a relativní výhodou nižší prostup slunečního záření.

Složení 2 a 3 skla

Tepelná izolace

Izolační trojsklo (Ug = 0,5 W/(m2K) má o 45% lepší koeficient tepelné prostupnosti než izolační dvojsklo. Jednoduše řečeno, unikne přes něj o 45% energie než přes izolační dvojsklo. Znamená to samozřejmě úspory energií a také snížení rizika rosení v chladných měsících

Trojskla se zvýšenými solárními zisky

Jedná se o nejmodernější izolační trojskla, určená primárně pro pasivní domy, která však díky svým vlastnostem nacházejí uplatnění i v běžnějších nízkoenergetických domech. Jejich největší předností je jejich čirý vzhled a tím maximální prostup slunečního záření. Tím se maximálně využívá teplených zisků a tím se snižuje spotřeba energie na vytápění. Jak je z tabulky patrno, zejména na sluncem exponovaných světových stranách se jedná o významná množství globálního slunečního záření..

Složení 2 a 3 skla
Porovnání solárního trojskla (vlevo) a běžného skla (vpravo).
Měsíc Počet dnů Teplota vzduchu (°C) Celková energie globálního slunečního záření (kWh/m²)
Sever Jih Východ Západ
říjen 31 9,4 17 75 34 48
listopad 30 4 9 36 14 18
prosinec 31 -0,5 6 29 11 12
leden 31 -1 7 50 15 20
únor 28 1 13 56 26 28
březen 31 4 23 82 51 53
duben 30 9 32 95 74 72
celkem / průměr 212 3,7 107 423 225 251

Prostup slunečního záření

Běžné trojsklo propustí méně slunečních paprsků než dvojsklo. Výhodou je menší přehřívání interiéru než u dvojskel. Vzhledem k velkým plochám prosklení zimních zahrad nelze v řádném případě počítat s tím, že je možné omezit další opatření pro tepelnou pohodu jako je dostatečné větrání a stínění. Relativní výhodou je nižší prostup slunečního záření. U většiny zimních zahrad může být žádoucí, ale pokud např. zahrada slouží k akumulaci slunečních paprsků zejména na začátku a konci topné sezóny a tím se získává k přilehlým místnostem významný zdroj tepla je vhodné zvolit speciální trojsklo se zvýšenými solárními zisky.

Tabulka hodnot dle EN 673 a EN 410
Druh skla Šířka zasklení (mm)* Ug (W/m2K)* g TV
Jednoduché zasklení 4 5,8 87 90
Izolační dvojsklo 24 1,1 56 78
Běžné izolační sklo 48 0,5 47 69
Trojsklo se zvýšenými solárními zisky 48 0,6 63 74

Prostup sluneční energie

Zasklení propouští velké množství sluneční energie (90-30%). Prostup sluneční energie lze vhodným výběrem skel snížit. Vždy je to ale za cenu zhoršení prostupu světla.

Druhy skel:

 • reflexní (polozrcadlo)
 • zabarvené

Moderní protisluneční skla mají většinou zabarvení dozelena.Sníženíprostupu sluneční energie však nikdy nezabrání přehřívání interiéru, pouze se částečně sníží.Vždy je potřeba kombinovat je s mnohem učinějšími opatřeními jako je větrání a zejména stínění. Proto vždy zvažte, zda opravdu má význam měnit celkový vzhled zimní zahrady protislunečním trojsklem.

Technické listy některých zasklení .

Bezpečnost

Bezpečnost je bezpodmínečná vlastnost zasklení střech. I když moderní skla jsou sama o sobě dostatečně pevná, je nutné, aby spodní sklo dvojskel bylo opatřeno bezpečnostní fólií. Tato fólie zaručí celistvost skel i při jejich poškození. Horní sklo bývá většinou kalené, čímž se zaručí jeho maximální pevnost.

Přestože se jedná o plast, vyniká vlastnostmi, které jej předurčují pro zasklení střech zimních zahrad. Jeho hlavními přednostmi jsou jeho nerozbitnost a tepelná izolace u dutinkového provedení spolu s jeho cenovou dostupností. Nevýhodou dutinkového polykarbonátu je, že na rozdíl od skla neposkytuje čirý průhled a je méně odolný proti poškrábán.

Vlastnosti dutinkového polykarbonátu (Lexan Termoclear - vybrané struktury)
Struktura 3vrstvá-X 6vrstvá 9vrstvá – 2X
Označení desky LT2UV16/3X LT2UV25/6RS LT2UV50/9X
Tloušťka (mm) 16 25 50
Hmotnost )kg/m² 2,8 3,5 4,8
U (W/m²K) 2,1 1,45 0,99
Propustnost světla - čirá (%) 67 58 50
Propustnost světla - opál (%) 60 49 40
Celková propustnost slunečního záření - čirá (%) 71 66 52
Celková propustnost slunečního záření - opál (%) 64 63 47

polykarbonát vypadá téměř jako sklo, ovšem jeho izolace není dostatečná, proto se používá spíše na přístřešky a podobné aplikace.

Zimní zahrada - provedení s okapem

Zasklení: Komorový polykarbonát (U = 2,0 - 1,6 W / (m2K)
Okap: Možno s klasickým okapem i bez něj

Zimní zahrada - provedení s okapem

Zimní zahrada - provedení s okapem

Zimní zahrada - pohled z interiéru
Zimní zahrada - pohled z interiéru

Zimní zahrada - provedení bez okapu

Zimní zahrada - provedení bez okapu

Zimní zahrada - provedení na podezdívce

Zimní zahrada - provedení na podezdívce

Zimní zahrada - provedení se střechou Premuim

Zasklení: Bezpečnostní izolační dvojsklo U = 1,3 - 0,6 W / (m2K)
Okap: Integrovaný do nosníku
Nosníky: Van Beveren s přerušeným tepelným mostem
Svod: Integrovaný do nosníku nebo "přiznaný"

Zimní zahrada - provedení se střechou Premuim

Stavba střechy na obvodovou stěnu

Stavba střechy na obvodovou stěnu

Dřevo je tradiční konstrukční materiál s nezaměnitelným vzhledem, který dodává zahradě přirozený přírodní vzhled. Střešníky jsou z lepených konstrukčních hranolů a všechny exteriérové části, které přicházejí dlouhodobě do styku s vodou jsou oplechované.

Hliníkové profily pro dřevěné nosníky

Hliníkové profily pro dřevěné nosníky

Vizualizace zimní zahrady

Vizualizace zimní zahrady